Lehçe, Polonyaca, Polakça, Polonca

Lehçe, Polonyaca, Polakça, Polonca

Jackie Chan

Öncelikle “Lehçe” diyenlere kocaman bir alkışla başlayalım. Polonya dilinin Türkçe`deki resmi karşılığı  Lehçedir. 

 

Neden Lehçe ?

Tıpkı Türklerin Orta Asya`da Ural – Altay dağları eteklerinde ortaya çıkışı ve daha sonra bir çok farklı bölgeye yayılması gibi, Slav ırkı da bugün sizlerin Polonya sınırlarında gördüğünüz Vistula nehri civarında ortaya çıktı. Slav ırkının bir kolu olan Lehler yani Polonya Cumhuriyeti`nin kurucularının ataları da bu bölgede yerleşmeye devam ettiler. (Bknz. Lech, Rus, Czech kardeşler efsanesi)

Tarihte Türklerin Polonyalılarla ilk karşılaşması Orta Çag`ın sonlarına doğru Osmanlı Devleti`nin sınırlarının Slav topraklarına dayanmasına denk gelir. O dönemde ise bugünkü Polonya toprakları üzerinde Lehistan yani Lehler (Lech) hüküm sürmekteydi.

Günümüzde bazı milletler Polish, Polak gibi isimleri kullansa da biz hala onları ilk duyduğumuz adlarıyla, ” Leh ” olarak isimlendiriyoruz. Bu nedenle de Lehlerin kullandığı dile de Lehçe diyoruz ya da dememiz gerekiyor diyelim. 🙂

Biz Ne Diyoruz ?

Kişisel gözlemlerimize dayanarak söylersek Polonya’da Türkler Polakça ve Polonyaca’yı kullanıyor. Bunların yanı sıra aralara serpilmiş Polonca`ları da işitmeniz muhtemel. Ülke ya da ırk ismine yapıştır „ca, ce, cı , ci, cu, cü”yu al sana bahsi geçen ülkenin dili. Tabii her zaman tutmayabiliyor bu ama tuttuğu kadarla idare ediyoruz. 🙂

ARE YOU LEHCE

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAKKIMIZDA

Polonya`ya eğitim amacıyla farklı zamanlarda ve farklı şekillerde gelip sonradan yolları kesişen iki arkadaş olarak, Polonya hakkında bildiğimiz, gördüğümüz, öğrendiğimiz, çoğunluğunu tecrübe ettiğimiz ya da etmek zorunda kaldığımız her şeyi herkesin yararlanabilmesi için sitemizde paylaşma gayretindeyiz.

Ayni zamanda da Polonya'da eğitim almak isteyen öğrenci arkadaşlara "uygun koşullarda" danışmanlık hizmeti sunuyoruz.

Daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabileceğiniz mail adresi ve telefon numaramız aşağıdadır.

info@polonyaya.com

+90 537 957 53 62