Polonya Bayrağı

Polonya Bayrağı

Flag of Poland

Polonya Bayrağı beyaz ve kırmızı 2 yatay şeritten oluşuyor. Beyaz şerit üstte kırmızı şerit ise alttadır. Bu detay önemli bir detay zira şeritlerin yerini değiştirirseniz Endonezya ve Monako bayrağını elde ediyorsunuz. 🙂

Bu renkler 19. Yüzyıldan bu yana Lehlerin ulusal renkleri olmakla birlikte, günümüzdeki Polonya Bayrağı 1919 yılında resmi olarak Polonya parlamentosu tarafından devletin resmi bayrağı olarak kabul edilmiş. 2004 yılından bu yana ise 2 Mayıs tarihleri ulusal “Bayrak Günü” olarak kutlanmakta ve Polonyalılar bayraklarına olan saygılarını göstermektedirler.

Armalı Bayrak

Polish flag with coat of arms

Bir de kartal armalı bayrak var “o ne oluyor?” diyorsanız, söyleyelim. O, resmi adı “ flaga państwowa z godłem Rzeczypospolitej Polskiej “ olan armalı Polonya Cumhuriyeti Bayrağı. Polonya devletinin ulusal armasının işlendiği bu bayrağının kullanım alanları ise kanunlarla belirlenmiş. Her ne kadar kanunlarda belirtilen Konsolosluk, havalimanları vb. alanlar dışında kullanılması yasak olsa da insanların bu bayrağı kullanmasına mani olunmuyor.

 

2 Yanıtlar Polonya Bayrağı

 1. emre 20 Şubat 2018 de 02:09

  Polonya bayrağı renklerini nerden alıyor ?

  Cevapla
  • admin
   admin 20 Şubat 2018 de 19:04

   Merhaba Emre,

   Beyaz renk, saflık ve kusursuzluğu simgelemektedir; kırmızı ise, kan, cesaret ve cesurluğun sembolüdür.

   Selamlar,

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAKKIMIZDA

Polonya`ya eğitim amacıyla farklı zamanlarda ve farklı şekillerde gelip sonradan yolları kesişen iki arkadaş olarak, Polonya hakkında bildiğimiz, gördüğümüz, öğrendiğimiz, çoğunluğunu tecrübe ettiğimiz ya da etmek zorunda kaldığımız her şeyi herkesin yararlanabilmesi için sitemizde paylaşma gayretindeyiz.

Ayni zamanda da Polonya'da eğitim almak isteyen öğrenci arkadaşlara "uygun koşullarda" danışmanlık hizmeti sunuyoruz.

Daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabileceğiniz mail adresi ve telefon numaramız aşağıdadır.

info@polonyaya.com

+90 537 957 53 62