Polonya Vatandaşı Olmak

Polonya Vatandaşı Olmanın En Kolay Yolu

Öncelikle diğer Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi Polonya’da da vatandaşlık hakkı elde edebilmek pek de kolay değil.Polonya’da vatandaşlık alabilmenin bir kaç yolu var ama içlerinde en kolay ve kısa sürede elde edilebilen vatandaşlık hakkı şüphesiz evlilik ile elde edilen vatandaşlık hakkıdır. Bu yol ile Polonya vatandaşlığı hakkı kazanmak için en az 3 yıl Polonya Vatandaşı olan eşinizle evli kalıyorsunuz. Daha sonra evliliğinizi kanıtlar belgelerinizle süresiz oturum izni alıyorsunuz.  Sınırsız oturumu aldıktan sonra 6 ay içinde de bulunduğunuz eyaletteki valilikten Polonya vatandaşlığına başvuruyorsunuz. Başvuruda sizden b1 seviyesinde Lehçe bilmeniz bekleniyor ve bunu özel kurslardan aldığınız sertifikalarla değil , başvuru sürecinde ilgili makamların size yapacağı sınavı geçerek gerçekleştirmelisiniz.

 

Başvuru Süreci Nasıl İşliyor? 

Oturum başvuruları amaçlarına göre çeşitlilik gösteriyor. Evlendikten sonra siz artık oturum başvurusu kalış amacınızda evliliği belirtiyorsunuz. Evliliğinizi ispatlayan gerekli evraklarda oturuma başvurup 3 yıl süreyi geçirdikten sonra bulunduğunuz bölgedeki valilikten eşinizle birlikte vatandaşlık başvurusunu yapıyorsunuz.

Hangi Belgeler İsteniyor?

En iyi yolu başvuru yapmaya yakın bir süre valiliğe gidip güncel olan istenilen belgelerin listesini almak. Malum yasalar değişiyor ve güncelleniyor bu yüzden en mantıklısı bu olacaktır. Türkiye’den ise nüfus kayıt örneği ve buna benzer bir kaç belgeyi üstlerine ” APOSTİLLE” damgasını vurdurup getirmeniz gerekiyor. Bu belgeleri Türkiye’de yaşadığınız ilçedeki  nüfus müdürlüğünden temin edip damgayı da kaymakamlıklardan vurdurabilirsiniz.

Başvuruda Ne Soruluyor? 

Eşinizle birlikte gittiğiniz başvuruda size bazı sorular yöneltip sizi ve amacınızı daha iyi anlamaya çalışıyorlar. Öncelikle sakin olun ve yanlış bilgiden uzak durun. Türkiye’de ne iş yaptığınızı, Polonya’da ne iş yaptığınızı ve gelecekte neler yapmayı planladığınızı, eşinizle nerede ve nasıl tanıştığınızı, birbirinizi ne kadar iyi tanıdığınızı, neden Polonya’yı seçtiğinizi ve buna benzer basit soruları cevaplamanız yeterli oluyor.

Vatandaşlığım İptal Edilir mi? 

Vatandaşlığı aldıktan sonra edilmiyor ama başvuru sürecinde eşinizden ayrılırsanız veya formalite bir evlilik yaptığınız düşünülürse süreç iptal edilir ve başa dönersiniz.

2 Yanıtlar Polonya Vatandaşı Olmak

 1. Sukru 25 Eylül 2018 de 17:02

  Merhaba ben makedinya vatandasiyim ve duydumki ozbekistan vatandaslari polonyada oturma ve calisma izni alabiliyorlarmis acaba bunla ilgili bi bildiginiz varmi .

  Cevapla
  • admin
   admin 28 Ocak 2019 de 22:13

   merhaba, evet kalış amaçlarına göre oturum alabiliyorlar.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAKKIMIZDA

Polonya`ya eğitim amacıyla farklı zamanlarda ve farklı şekillerde gelip sonradan yolları kesişen iki arkadaş olarak, Polonya hakkında bildiğimiz, gördüğümüz, öğrendiğimiz, çoğunluğunu tecrübe ettiğimiz ya da etmek zorunda kaldığımız her şeyi herkesin yararlanabilmesi için sitemizde paylaşma gayretindeyiz.

Ayni zamanda da Polonya'da eğitim almak isteyen öğrenci arkadaşlara "uygun koşullarda" danışmanlık hizmeti sunuyoruz.

Daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabileceğiniz mail adresi ve telefon numaramız aşağıdadır.

info@polonyaya.com

+90 537 957 53 62